
W ostatni weekend maja już po raz ósmy Pabianice gościły najlepszych biegaczy ultra z Polski i z zagranicy, którzy rywalizowali na trzech dystansach. To jedno z nielicznych wydarzeń w kraju o tak wysokiej randze — Silver Label IAU — na którym biegacze mogą powalczyć o wyniki kwalifikujące do reprezentacji narodowej na imprezy rangi mistrzowskiej.
Już w piątek o godz. 16:00 wystartowali zawodnicy w Pucharze Polski Stowarzyszenia Sportowego Polskie Ultra w biegu 48 h, walcząc o minima na przyszłoroczne GOMU Mistrzostwa Świata, które rozegrane zostaną w Danii. W sobotę rano ruszyła rywalizacja PZLA Mistrzostw Polski w biegu 24 h, a niedzielnym rankiem wystartowali zawodnicy na dystansie 100 km, również w randze PZLA MP.
Asfaltowa setka zgromadziła kilku mocnych zawodników z Węgier, Litwy i Wielkiej Brytanii, dla których był to ostatni bieg, aby zakwalifikować się do wrześniowych Mistrzostw Świata w Hiszpanii. Bardzo szybki bieg wygrał Tamas Bodis, a jego wynik 6:20:01 to nowy rekord Węgier. Mistrzem Polski został Dariusz Nożyński — 6:39:08, a Mistrzynią Polski Katarzyna Chojnacka z wynikiem 7:58:36. Kobiece podium MP uzupełniły odpowiednio Anna Zalewska i Żaneta Powolna, a u panów Jacek Dudek i Tomasz Kozłowicz.
W biegu dobowym wszystko na jedną kartę postawił Litwin, Tadas Scegauskas, który na półmetku miał nabiegane niemal 148 km! W kobietach równie mocne otwarcie miała Edyta Lewandowska — ponad 138 km na półmetku. Niestety zarówno Edyta, jak i Tadas nie wytrzymali tempa.
Wśród kobiet z dużą przewagą wygrała Patrycja Bereznowska z wynikiem trochę ponad 233 km, zdobywając jednocześnie tytuł Mistrzyni Polski. Drugie miejsce zajęła zawodniczka z Łotwy, Sigita Vace-Vecvagare — 215,929 km. Trzecie miejsce w kobietach i jednocześnie srebrny medal MP wywalczyła Magdalena Superson. Podium Mistrzostw Polski, zdobywając brązowy medal, uzupełniła debiutantka Liliana Żmija.
W mężczyznach całe podium zajęli Polacy. Mistrzem Polski z wynikiem 260,436 km został Marek Piotrowski. Srebrny medal zdobył Mariusz Napiórkowski, a brąz Rafał Woś. Panowie, razem z czwartym zawodnikiem — Leszkiem Małyszkiem — uzyskali minima do kadry Polski.
Cały festiwal w Parku Wolności kończył dystans 48 h. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Marlena Golon. Wygrała z wynikiem 309,888 km. Druga była Justyna Zaremba, a trzecia Sandra Stramowska-Jarczewska.
Wśród panów równych sobie nie miał Michał Koziarski, który poprawił swój PB i uzyskał wynik kwalifikujący do kadry Polski — 371,837 km. Drugi był Piotr Pogocki, a trzeci Jakub Rybałtowski. Ich wyniki dają kwalifikacje do kadry Polski B na najbliższe GOMU Mistrzostwa Świata w Danii.
Wyniki: zobacz pełne wyniki
Zdjęcie: Marek Janiak